Mała Apokalipsa - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do pisarza podszedł doktor Hans Jürgen Gonsiorek, pytając, gdzie jest wychodek. Zbliżył się do nich Rysio. Niemiec wyjaśnił im, że jest kierownikiem delegacji na pertraktacje z rządem polskim w sprawie kupna województwa zielonogórskiego. Zza pobliskiego stołu wstał Edek Szmidt i przedstawił się jako ekspert polskiej komisji do spraw sprzedaży województwa zielonogórskiego. Rysio oznajmił, że wychodzi, lecz oparł się jedynie o marmurową kolumnę. Doktor Gonsiorek wyjaśnił, że reprezentuje nowe Niemcy. Edek nie uwierzył w jego słowa i rozkazał, by wszyscy upadli na kolana. Literat ze zgrozą powiedział, że filozof za chwilę zacznie się rozbierać.

Spośród tańczących par wyłonił się kucharz-pułkownik. Rozzłoszczony, nakazał, aby Edek zatańczył z niemieckim delegatem. Mężczyźni objęli się posłusznie i zaczęli podrygiwać w rytm muzyki. Nagle huknął wystrzał i Rysio pociągnął pisarza do pakamery, mówiąc, że jest za niego odpowiedzialny. Wrócili do lokalu i pisarz usiadł przy stoliku. Po chwili podniósł się, przekrzykując orkiestrę. Wołał, że Antychryst zstąpił na ziemię i jako mini-antychryst zamieszkał w każdym człowieku. Z rezygnacją stwierdził, że nikt go nie słucha. Wówczas pojawił się Edek Szmidt, mówiąc, że słuchał go. Przy barze dostrzegł Żorża. Wyznał docentowi, że poprzedniego dnia popił alkoholem pięć proszków nasennych, lecz nie mógł zasnąć. Teraz czekał na swój termin. Edek wyjaśnił mu, że Rysio żyje z małej książeczki, którą napisał w czasach, gdy był gorliwym synem partii, wznawianej dwa razy w roku.

Żorż zbliżył się do pisarza, mówiąc, że zabrakło mu kilku tysięcy do zapłacenia rachunku. Literat podał mu pieniądze. Młodzieniec zaśmiał się i odszedł do baru. Z szatni wyłonił się Gonsiorek, jęcząc, że chce jak najszybciej wrócić do hotelu. Do pisarza podszedł Rysio, przekonany, że brat szkalował go za plecami. Literat przypomniał sobie o Hubercie, ubolewając, że piją w chwili, kiedy znajomy umiera. Poczuł się jak sierota na obcej planecie. Spomiędzy stolików wyczołgał się Kolka Nachałow. Był zdecydowany podpalić restaurację, lecz Rysio uderzył go w czoło. Literat zaprotestował słabo i pomógł Kolce usadowić się na fotelu. Usiłował usprawiedliwić Rysia, tłumacząc, że powinni się z nimi trochę droczyć. Nieoczekiwanie zjawiła się Zosieńka, babcia klozetowa na praktyce, mówiąc, że ktoś chce się widzieć z pisarzem.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Małej Apokalipsy w pigułce
2  Symbolika w Małej Apokalipsie
3  Krytyka literacka o „Małej Apokalipsie”Komentarze: Mała Apokalipsa - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-21 18:13:58

Fatalnie! Nie wiem czy autor czytał tę książkę. Streszczenie niejasne i pełne niedomówień. Jestem świeżo po przeczytaniu tej świetnej ksiązki i muszę powiedzieć, że gdybym nie przeczytał jej, a przeczytał to streszczenie, miałbym mylne pojęcie o "Małej apokalipsie".


2018-09-19 22:11:41

Całkiem, całkiem. Trzeba jednak dopełnić niektóre wiadomości opracowaniem


2018-09-16 19:26:14

Ja rowniez jestem swiezo po przeczytaniu ksiazki, ale na streszczenie nie narzekam..Tylko za malo w nim bylo o Nadziei.Nie chodzi tu o to, ze jak to zwykle baby lubia watki milosne w ksiazkach. Bardziej naszla mnie refleksja, ze dzieki tej kobiecie moze jego zycie zmieniloby sie diametralnie. Choc co zrobi wieksze wrazenie na czytelniku? Milosc niespelniona i nierealna, ktorą konczy smierc dla idei?Czy milosc,ktora bedzie skazona grzechem i codziennoscia, wypali sie..Dotychczas rzadko czytalam, nawet z uwagi na moj scisly umysl, nie mialam wiekszej potrzeby na to. Przy tej ksiazce plakalam jak dziecko. Moze to glupie i naiwne,ale czytajac ostatnie stronice lecialy mi lzy ciurkiem. Dla takiej ksiazki warto plakac..


2018-09-06 16:34:47

Fajne streszczenie, mała uwaga - Tadzio ma 40 lat.


2018-08-21 21:32:09

bardzo mi sie podoba,bez zastrzezen.w porownaniu z ksiazka jest rownie przejrzyste.gratuluje Autorowi!
Streszczenia książek
Tagi: