Mała Apokalipsa - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Literat przeszedł przez ulicę i miał zamiar wejść do klatki schodowej, kiedy zatrzymał do milicjant. Okazało się, że przeszedł ulicę w niedozwolonym miejscu. Milicjant zażądał okazania dowodu osobistego i chciał wypisać mandat. Ostatecznie pogroził palcem i zwrócił dokument tożsamości. Pisarz ruszył po schodach. Na półpiętrze minął go staruszek ze staroświecką teczką. Rozpoznał w nim towarzysza Sachera, członka Biura Politycznego sprzed wielu lat. Staruszek w pewnej chwili odwrócił się, a on machinalnie powiedział mu „dzień dobry”. Potem nacisnął dzwonek przy drzwiach, które odtworzyły się dopiero po jakimś czasie. Ujrzał w nich anemiczną dziewczynę. Poinformował ją, że przyszedł z polecenia Huberta. Przeszli do pokoju, w którym w jednym rogu na tapczanie leżał człowiek z białą brodą. Dziewczyna oznajmiła, że przygotowała dla niego kilka broszur, dotyczących technik podpalania, które zastosowali jego poprzednicy. Ujął książeczki, przekonany, że nigdy do nich nie zajrzy.

Staruszek, wpatrujący się w ekran telewizora, ożywił się. Transmitowano właśnie spotkanie w prezydium akademii i ku mównicy zmierzał towarzysz Kobiałka. Staruszek był przekonany, że dygnitarz rozbierze się. Kobiałka stanął przy trybunie i nieoczekiwanie podarł maszynopis swojego przemówienia, po czym odezwał się, mówiąc głośno: „Towarzysze zdrajcy! Towarzyszki świnie!”. W tej samej chwili nastąpiły jakieś zakłócenia i obraz zaczął pojawiać się i znikać. Towarzysz Kobiałka przemawiał, lecz fonia została wyłączona. W końcu dygnitarz zaczął się rozbierać i nim zdążył ściągnąć spodnie, został wyniesiony przez agentów. Transmisja została przerwana i na ekranie pojawiła się plansza z dwoma całującymi się gołąbkami i rzymską liczbą „XL”. Milczenie przerwał staruszek, mówiąc, że Kobiałka był pijakiem i dlatego tak skończył. Halina wyszła z pokoju, a mężczyzna z brodą długo patrzył na pisarza. Staruszek wyjaśnił, że jest sparaliżowany i że jeszcze dziesięć lat po wojnie przebywał w łagrach akowskich. Po chwili zapytał, czy literat się boi. Mężczyzna odparł, że nie wie jeszcze, czy się podpali, ponieważ nie jest w stanie podjąć ostatecznej decyzji. Staruszek odpowiedział, że jego śmierć może okazać się słabością lub siłą, a świat potrzebował człowieczej śmierci. Dodał, że literat sam będzie wiedział, co uczynić, kiedy zbliży się wyznaczona godzina.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Małej Apokalipsy w pigułce
2  Symbolika w Małej Apokalipsie
3  Tragizm, groteska, banał – kreacja bohatera „Małej Apokalipsy”Komentarze: Mała Apokalipsa - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-21 18:13:58

Fatalnie! Nie wiem czy autor czytał tę książkę. Streszczenie niejasne i pełne niedomówień. Jestem świeżo po przeczytaniu tej świetnej ksiązki i muszę powiedzieć, że gdybym nie przeczytał jej, a przeczytał to streszczenie, miałbym mylne pojęcie o "Małej apokalipsie".


2018-09-19 22:11:41

Całkiem, całkiem. Trzeba jednak dopełnić niektóre wiadomości opracowaniem


2018-09-16 19:26:14

Ja rowniez jestem swiezo po przeczytaniu ksiazki, ale na streszczenie nie narzekam..Tylko za malo w nim bylo o Nadziei.Nie chodzi tu o to, ze jak to zwykle baby lubia watki milosne w ksiazkach. Bardziej naszla mnie refleksja, ze dzieki tej kobiecie moze jego zycie zmieniloby sie diametralnie. Choc co zrobi wieksze wrazenie na czytelniku? Milosc niespelniona i nierealna, ktorą konczy smierc dla idei?Czy milosc,ktora bedzie skazona grzechem i codziennoscia, wypali sie..Dotychczas rzadko czytalam, nawet z uwagi na moj scisly umysl, nie mialam wiekszej potrzeby na to. Przy tej ksiazce plakalam jak dziecko. Moze to glupie i naiwne,ale czytajac ostatnie stronice lecialy mi lzy ciurkiem. Dla takiej ksiazki warto plakac..


2018-09-06 16:34:47

Fajne streszczenie, mała uwaga - Tadzio ma 40 lat.


2018-08-21 21:32:09

bardzo mi sie podoba,bez zastrzezen.w porownaniu z ksiazka jest rownie przejrzyste.gratuluje Autorowi!
Streszczenia książek
Tagi: